Reimagination Summit Program

7.30am

Registration. Tea and coffee available

9.00am

Welcome and official opening

9.10am

Panel:  Entrepreneurship, Innovation and New Job Creation

The Hon Philip Dalidakis MP, Minister for Small Business, Innovation and Trade:

The Hon. Philip Dalidakis MP
Minister for Small Business, Innovation and Trade – Victorian Government
Bridget Loudon: Chief Executive Officer of Expert360 Bridget Loudon
Chief Executive Officer, Expert360
 Michael Dunworth, CEO of SNAPCARD

Michael Dunworth
Chief Executive Officer of SNAPCARD

 Tim Power

Tim Power
Chief Executive Officer and Founder  of Inquisitive, Chief Executive Officer and Co-Founder of ClickView, Chairman and Mentor of Stile Education

10.00am

Video: Showcasing excellence in skills transformation of large teams

10.05am

Panel: Innovation and Commercialisation

Karen Stocks, Managing Director of Twitter Australia

Karen Stocks
Former Managing Director of Twitter
Adrian Turner, CEO of Data61 at CSIRO Adrian Turner
Chief Executive Officer of Data61 at CSIRO
John Burgin, Vice President and ANZ Head of Cognizant

John Burgin
Vice President and ANZ Head of Cognizant

Alex Scandurra, CEO of Stone & Chalk

Alex Scandurra
Chief Executive Officer of Stone & Chalk

10.55am

Video: Showcasing excellence in skills transformation of medium teams

11.00am

Morning Tea

11.30am

Video: Showcasing excellence in skills transformation of small teams

11.35am

Panel:  Technology Strategy: A Company Board’s Perspective

Richard White, CEO of WiseTech Global

Richard White
Chief Executive Officer and Founder of WiseTech Global

Dr Michelle Deaker, Founder, Managing Director, CEO of OneVentures Dr Michelle Deaker
Founder, Managing Director and CEO of OneVentures
Peter James, Chairman, Macquarie Telecom, Droneshield Peter James
Chairman of Macquarie Telecom, Nearmap, and Droneshield
Dr Ian Oppermann Dr Ian Oppermann
Chief Executive Officer and Chief Data Scientist at NSW Data Analytics Centre

12.25pm

Video: Showcasing excellence in service transformation for the digital consumer (Government)

12.30pm

Panel:  Government as an influencer of the development and pace of adoption of new technologies

The Hon. Victor Dominello MP: Minister for Innovation and Better Regulation - New South Wales Government

The Hon Victor Dominello MP
Minister for Innovation and Better Regulation – New South Wales Government

 Corey Wingard MP Corey Wingard MP
Member for Mitchell in SA Parliament. Shadow Minister for Employment, Small Business, Manufacturing and Innovation, Cost of Living & Automotive Transformation
The Hon Stephen Conroy: Former Minister for Broadband, Communications and the Digital Economy The Hon Stephen Conroy
Former Minister for Broadband, Communications and the Digital Economy
Hon. Catherine (Kate) Esther Doust MLC The Hon Catherine (Kate) Esther Doust MLC
Shadow Minister for Industrial Relations; Commerce; Information Communications Technology; Small Business; Electoral Affairs

1.25pm

Video: Showcasing excellence in service transformation for the digital consumer (Not for Profit)

1.30pm

Lunch

2.30pm

Video: Showcasing excellence in service transformation for the digital consumer (Corporate)

2.35pm

Panel: Commercial applications of artificial intelligence and the opportunities for your operations

Pip Marlow, Managing Director of Microsoft Australia Pip Marlow
Managing Director of Microsoft Australia
Craig Dunn, Independent Director of Westpac. Chairman of Stone and Chalk Limited. Director of Telstra Corporation Limited, Financial Literacy Australia Limited and The Australian Ballet Craig Dunn
Independent Director of Westpac, Chairman of Stone & Chalk, and Director of Telstra, Financial Literacy Australia Limited and The Australian Ballet
Kate Burleigh, Managing Director ANZ, Intel Kate Burleigh
Managing Director, Intel Australia/NZ

Prof Michael Blumenstein: Head of School, Software, in the Faculty of Engineering & IT

Professor Michael Blumenstein
Head of School, Software, in the Faculty of Engineering & IT at University of Technology Sydney

4.00pm

International Keynote Speaker

Professor Andrew McAfee, Co-Director - MIT Initiative on the Digital Economy, and Associate Director - Centre for Digital Business at the MIT Sloan School of Management

Professor Andrew McAfee
Co-Director – MIT Initiative on the Digital Economy, and Associate Director – Centre for Digital Business at the MIT Sloan School of Management

5.00pm

Summit Close

5.30pm

Cocktail Reception

7.00pm

Cocktail Reception Service Ends

ACS Digital Disruptors Awards, SEARCC International Awards and Pearcey Foundation Awards

7.15pm

Doors Officially Open

7.35pm

Welcome and Official Opening by the Masters of Ceremonies

Erin Molan: Australian Sports Reporter and Television Presenter Erin Molan
Australian Sports Reporter, Presenter, and Digital Influencer
Stephanie Bendixsen: TV Presenter and Video Game Critic Stephanie Bendixsen
Australian Television Presenter, Video Game Critic, and Digital Influencer

7.55pm

Entrée Service

Crispy Free Range Otway Pork Belly, prawn dumplings, pumpkin puree, soy jus

OR

Queensland Spanner Crab Salad, Avocado, Roma tomato, finger lime, salted peanut praline, lime snow

8.10pm

ACS Digital Disruptors – Individual Awards

ICT Student of the Year
  • Axel Vekemans (Curtin University)
  • Cameron Attard (Western Sydney University)
  • Alexander Zable (University of Melbourne)
  • Shane Hercules (University of Melbourne)
ICT Educator of the Year
  • Dr Richard Dazeley (Federation University)
  • Gail Bourne (Monash University)
  • Gu Fang (Western Sydney University)
  • Tele Tan (Curtin University)
ICT Researcher of the Year
  • Athula Ginige (Western Sydney University)
  • Geoff Webb (Monash University)
  • Mustafa Atee (Curtin University)
Young ICT Professional of the Year (Female under 30)
  • Ally Watson (Code Like A Girl)
  • Anastasiya Smirnova (Avanade)
  • Cynthia Lee (Deloitte Consulting Pty Ltd)
  • Danya Azzopardi (Deloitte Digital)
Young ICT Professional of the Year (Male under 30)
  • Andrew Kugelman (Public Safety Business Agency)
  • David Budden (Massachusetts Institute of Technology)
  • Jordan Duffy (Buckham Duffy)

8.30pm

Main Course

Beef Tenderloin, Crispy Queensland king prawn, smoked potato puree, truffle jus

OR

Roasted Rack of Riverina Lamp Rump, Porcini mushroom risotto, slow roasted Roma tomatoes,
Cabernet sauvignon jus

9.00pm

Pearcey Foundation Awards

9.20pm

ACS Digital Disruptors – Team Awards

Skills transformation of work teams – (Small teams under 20)
  • Medical Director
  • Qantas
Skills transformation of work teams – (Medium teams 21-200)
  • The District Nurses Tasmania
  • SEEK
  • ASG Group
Skills transformation of work teams – (Large teams 200+)
  • Australian Public Service
  • NAB

9.35pm

Dessert Service

Dessert

Sticky Date Pudding, butterscotch sauce, vanilla ice cream

OR

Vanilla Pannacotta, strawberry sorbet, honeycomb, meringue, fresh berries

10.05pm

SEARCC International Awards

10.25pm

ACS Digital Disruptors – Project Awards

Service transformation for the digital consumer – Government
  • ATO
  • NSW Electoral Commission
  • NEC & NT Police
  • Australia Post & WA Police
Service transformation for the digital consumer – Corporate
  • Sound Scouts
  • Biteable
  • Myfreight
  • PwC
Service transformation for the digital consumer – Not for Profit
  • Artis Group
  • NSW Rugby League Referees Association
  • Business SA
  • Touchline Connect Pty Ltd

10.40pm

ACS Digital Disruptors – ICT Professional of the Year

ICT Professional of the Year
  • Dr Kate Raynes-Goldie (Games We Play/FTI)
  • Eamon Barker (Avanade)
  • Paris Buttfield-Addison (Secretlab)
  • Sam Johnston (Computer Sciences Corporation)

11.00pm

Awards Close